EUROPESE KAMPIOENSCHAPPEN

Henri Delaunay
Henri DELAUNAY
Naar wiens idee de Europese Kampioenschappen werden ingericht.

Logo UEFAHet idee voor een Europees kampioenschap voor landenteams kwam van Henri Delaunay (Frankrijk), voormalig secretaris-generaal van de UEFA en medeoprichter ervan. Vandaar dat de te winnen beker naar hem vernoemd is. Delaunay maakte het begin van de competitie niet meer mee, want hij kwam te overlijden op 9 november 1955.
Delaunay was voorzitter van de Franse voetbalbond en samen met zijn collega's, de Italiaan dr. Ottorino Barassi en de Belg José Crahay, had hij begin jaren vijftig al geijverd voor de oprichting van een Europese federatie om als overkoepelend orgaan te dienen voor de landen met in totaal de meeste voetbalclubs.
Steeds meer stemmen gingen op om, in navolging van Zuid Amerika, een Europese voetbalunie te stichten. Zodoende werd op 15 juni 1954 in Bazel tot oprichting van de Union des Associations Européennes de Football (UEFA) besloten. Een week later werd dit officieel bevestigd in Bern, waar de Deen Ebbe Schwartz de allereerste voorzitter van de UEFA werd en Henri Delaunay, de eerste secretaris-generaal. Er werden statuten opgesteld en naar verschillende bonden verstuurd.
Op 2 maart 1955 vond het eerste congres van de UEFA plaats in Wenen. 29 Landen sloten zich daarbij aan, later werden dat er 34. Begin jaren negentig kwamen in een snel tempo diverse landen bij de UEFA tot een totaal van 49 landen. Op dit moment kent de UEFA in totaal 51 leden, waarvan 50 landen deelnamen aan de kwalificaties voor Euro 2004 in Portugal.
In het jaar na de oprichting werd de Europa Cup voor clubteams al gestart en in 1956 werden voorbereidingen getroffen voor een competitie van Europese nationale teams. In 1958 vonden de allereerste kwalificatiewedstrijden plaats voor de Europese Kampioenschappen voor landenteams, waarbij 17 teams meededen. De allereerste kwalificatiewedstrijd had plaats op 28 september 1958 tussen de thuis spelende Sovjet-Unie en Hongarije, door de Sovjets met 3-1 gewonnen. Op 10 juli 1960 won de Sovjet-Unie in Parijs dit eerste Europese Kampioenschap met 2-1 van Joegoslavië. Vanaf 1984 wordt de Troosting-Finale om de winnaar van het brons te bepalen, niet meer gespeeld.
Het Europees Kampioenschap wordt om de vier jaar gespeeld, tussen de Wereldbekers in.


De UEFA-voorzitter wordt om de vier jaar verkozen.
Sinds 26 januari 2007 werd de Fransman Michel Platini voorzitter van de UEFA. Platini werd zowel in 2011 als in 2015 herverkozen, telkens zonder tegenkandidaat.
Op 8 oktober 2015 werd hij echter voorlopig geschorst wegens fraude, die in 2015 aan het licht kwam. Op 21 december 2015 werd hij door de ethische commissie van de FIFA voor acht jaar geschorst, zoals ook FIFA-voorzitter Sepp Blatter. Op 24 februari 2016 werd die schorsing voor beiden teruggebracht tot zes jaar.
Vanaf 8 oktober 2015 werd Platini dan als interim-voorzitter vervangen door de Spanjaard Ángel María Villar Llona, tot aan de verkiezing van een nieuwe voorzitter.
Deze verkiezing vond plaats in Athene en ging tussen twee kandidaten: Michael van Praag (Nederland) en Aleksander Ceferin (Slovenië), en het was Ceferin die het haalde, met 42 stemmen van de 55 stemgerechtigden, en de UEFA de komende vier jaar zal leiden.


De vorige voorzitters waren:

Ebbe Schwartz (Denemarken), van 22 juni 1954 tot 17 april 1962;
Gustav Wiederkehr (Zwitserland) van 17 april 1962 tot 7 juli 1972;
Barcs Sándor (Hongarije) interim van 17 juli 1972 tot 15 maart 1973
Artemio Franchi (Italië) van 15 maart 1973 tot 12 augustus 1983;
Jacques Georges (Frankrijk) vanaf 12 augustus 1983 tot 19 april 1990
Lennart Johansson (Zweden) vanaf 19 april 1990 tot 26 januari 2007
Michel Platini (Frankrijk) vanaf 26 januari 2007 tot 8 oktober 2015
Ángel María Villar Llona (Spanje), interim vanaf 8 oktober tot 14 september 2016
Aleksander Ceferin (Slovenië) vanaf 14 september 2016

Ebbe Schwartz
Gustav Wiederkehr
Barcs Sándor
Artemio Franchi
Jacques Georges
Lennart Johansson
Ebbe Schwartz
Gustav Wiederkehr
Barcs Sándor
Artemio Franchi
Jacques Georges
Lennart Johansson
Michel Platini.
Ángel María Villar Llona
Aleksander Ceferin.
     
Michel Platini
Ángel María Villar Llona
Aleksander Ceferin.
     

Jaar Plaats Europees kampioen Zilver Brons
1960 Parijs Sovjet-Unie Joegoslavië Tsjecho-Slowakije
1964 Barcelona Spanje Sovjet-Unie Hongarije
1968 Rome Italië Joegoslavië Engeland
1972 Brussel West-Duitsland Sovjet-Unie België
1976 Belgrado Tsjecho-Slowakije West-Duitsland Nederland
1980 Rome West-Duitsland België Tsjecho-Slowakije
1984 Frankrijk Frankrijk Spanje Portugal/Denemarken
1988 West-Duitsland Nederland Sovjet-Unie West-Duitsland/Italië
1992 Zweden Denemarken West-Duitsland Nederland/Zweden
1996 Engeland Duitsland Tsjechië Frankrijk/Engeland
2000 België/Nederland Frankrijk Italië Nederland/Portugal
2004 Portugal Griekenland Portugal Nederland/Tsjechië
2008 Oostenrijk/Zwitserland Spanje Duitsland Rusland/Turkije
2012 Polen/Oekraïne Spanje Italië Duitsland/Portugal
2016 Frankrijk Portugal Frankrijk Duitsland/Wales
2020 13 landen      



Voetbalgeschiedenis tekstvlak.htm
Terug naar "Voetbalgeschiedenis"